Doula Nedir?

Doula Nedir ve Neden Gereklidir?

Hamilelik sürecinde ve sonrasında annenin bilinçlenmesi, fiziksel ve psikolojik olarak doğuma hazırlanmasında destek verecek kişidir.

Doula; gebeye ve ailesine; fiziksel ve duygusal desteği sağlayabilecek, gebenin yanında olan diğer (anne, abla, kardeş vb.) doğum destekçilerini yönlendirebilecek, gebenin kolay doğum yapması için ilaç dışı yöntemler ve etkili iletişim becerilerini kullanabilecek, gebenin mümkün olduğunca kendisine ve bebeğine odaklanmasını sağlayacak kişidir.

Buradan da anlaşılacağı üzere doğum koçunun verdiği hizmeti ebe ya da kadın doğum uzmanı doktorun sağlaması mümkün değildir. Vazifeleri gereği oldukça yoğun mesaileri olan doktor ve ebelerimiz de doula hizmeti alan gebelerin daha rahat ve yapıcı yaklaşımlarına şahit olmuşlar, çeşitli şehir ve hastanelerde bu farkı gözlemleme şansını yakalamış olan sağlık personelimiz gerek hasta, gerekse hastane adına olumlu geri bildirimlerde bulunmuşlardır.

Eşlerin bile yetersiz kalabildiği, “eşim beni anlamıyor” yakarışlarının had safhaya ulaştığı bu dönemde hamilenin en büyük psikolojik desteği alabileceği merci olan doğum koçları bir yerde baba adaylarının da yükünü hafifletmiş olur. Zaman zaman baba adaylarının da katılımıyla gerçekleştirilen seanslar hamilelerimize fiziksel ve duygusal kuvvet verir, eşinden gördüğü ilgi ve olumlamalar, bebeğine de pozitif yansır.

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon